Setul 4, cel mai frumos al meciului, a fost marcat de cateva rasturnari spectaculoase de scor. Explorari a condus cu 17-12, dar CSM a revenit pe serviciul lui Matei si a preluat conducerea cu 18-17. In replica, Graham a servit si el eficient si scorul a devenit 18-21. Gazdele au revenit la conducere cu 24-22, dar baimarenii au salvat doua mingi de meci gratie unui blocaj ermetic si au dus meciul in prelungiri (24-26). Setul decisiv s-a desfasurat sub semnul echilibrului, dar din pacate Explorari a ratat finalul din cauza propriilor erori, pierzand cu 15-13, dupa ce a condus cu 13-12. La finalul meciului, Marius Botea (antrenor principal Stiinta Explorari) a declarat: “N-am facut un meci rau, dar din pacate am gafat nepermis pe finalul seturilor 4 si 5. N-am ce sa le reprosez baietilor, sunt momente delicate in meci, cand ai nevoie si de putin noroc”.