paula ungureanu1HCM Baia Mare este prima semifinalista a Cupei Romaniei la handbal feminin, editia 2013/2014. In primul sfert de finala disputat in aceasta zi, HCM Baia Mare a invins HC Zalau cu scorul de 31-21, la pauza 14-12. A fost un meci relativ greu pentru fetele antrenate de Costica Buceschi si Magda Kovacs, desprinderea in invingatoare producandu-se in primele 10 minute ale reprizei secunde cand baimarencele au reusit o serie de goluri pe contraatacuri furibunde. Celelalte trei semifinaliste vor rezulta in urma disputarii partidelor Corona Brasov - CSM Ploiesti (ora 15:00), HCM Roman - Stiinta Bucuresti (ora 17:00) si "U" Jolidon Cluj - SCM Craiova (ora 19:00).