STIINTA EXPLORARI BAIA MARE3Stiinta Explorari Baia Mare a pierdut confruntarea cu CSVM Zalau cu scorul de 0-3, pe seturi -22, -23, -18. Acest derby a fost castigat clar de catre formatia oaspete, insa impresia generala a fost ca baimarenii puteau obtine mai mult la finalul acestui meci. Baimarenii au inceput bine partida si au jucat de la egal la egal cu zalauanii. Momentul psihologic al primului set si probabil chiar al intalnirii s-a produs la scorul de 20-19, cand baimarenii s-au invitat reciproc sa scoata o minge ușoara, care, pana la urma, a cazut in terenul lor. Stiinta Explorari a mentinut ritmul si in setul al doilea, pana la scorul de 21-21, chiar daca au fost condusi cu 13-7. Finalul de set a apartinut oaspetilor, care au fost mult mai lucizi.Setul al treilea a fost fara istoric si a consfintit o victoie clara a liderului.