Stiinta1200x800

Știința Explorări a acumulat încă trei puncte în clasamentul Diviziei A1, după victoria cu 3-0 obținută în fața concitadinei CSȘ 2 CNE UKRO.

Duelul dintre cele două echipe a fost unul dezechilibrat, CSȘ 2 prezentându-se cu o echipă alcătuită, aproape în exclusivitate, din juniori și fără niciun antrenor pe bancă.

Cu toate acestea, gazdele au fost la un pas să piardă primul set, din cauza apatiei manifestate în teren. Explorări a condus cu 23-20, dar adversarii au revenit și până la urmă Știința s-a impus abia în prelungiri, cu 27-25, după ce a salvat două mingi de set (23-24 și 24-25).

În continuare lucrurile au reintrat în normal și Explorări, la care tânărul Andrei Butnaru a avut o evoluție promițătoare, și-a adjudecat următoarele două seturi, fără niciun fel de emoție, cu 25-11 și 25-12.

Știința Explorări l-a avut pe bancă doar pe antrenorul secund Sorin Pop, principalul Marius Botea neputând fi prezent la acest meci, din motive familiale.

Explorări: Râpeanu 3p (un blocaj, un serviciu as), Negrean 11p (2 blocaje), Țuțea 14p (un blocaj, 2 servicii as), Nagy 13p (un blocaj, 4 servicii as), Lupu 6p (un blocaj, 2 servicii as), Mocanu 4p (2 blocaje, un serviciu as), Popovici (libero). Au mai jucat: Butnaru 4p (un serviciu as), Florea și Socaciu. Antrenor: Sorin Pop.

CSȘ2 CNE: C. Pop 2p, Verseny 9p (un blocaj, un serviciu as), Talpă 9p (3 blocaje, un serviciu as), Monga 3p, Abrudan 4p (un blocaj), Păștean 8p (2 blocaje), A. Pop (libero). A mai jucat: Bușecan.

Au arbitrat: Ionuț Buciu (Zalău) și Sebastian Borota (Baia Mare). Observator FRV: Ioan Buhățel (Dej).

4-3, 8-3, 12-6, 16-6, 25-12.

Robert Țuțea (Știința Explorări): În primul set am intrat în jocul adversarilor și acest lucru era să ne coste. În continuare ne-am respectat blazonul și n-au mai fost probleme.

Liviu Râpeanu (căpitan Știința Explorări): Păcat că adversarii noștri n-au mai avut în lot jucătorii care au evoluat împotriva noastră în meciul tur. N-am jucat strălucit, dar important este că partida s-a terminat cu bine pentru noi.