FB IMG 1609220432902 01 Copy 1200x800

 

 

 

Premiul „Primarul Anului” a fost acordat în cadrul Galei online „Romanian Smart City Industry Awards 2020”

 

 

Primarul Emil Boc a declarat, următoarele, pe pagina de Facebook oficiala: 

 

 

"Sunt onorat să primesc, din partea Asociației Române pentru Smart City, premiul „Primarul anului”. Premiile galei au fost acordate persoanelor, instituțiilor sau companiilor care au reușit să se adapteze contextului actual, să digitalizeze și să implice cetățenii în rezolvarea problemelor din actul administrativ dar și să implementeze soluții inovatoare pentru comunitățile în care activează. Tema ediției din acest an a fost transformarea digitală".

 

 

Cu această ocazie, Emil Boc a transmis următorul mesaj:" Deși anul 2020 a fost unul plin de provocări pentru administrațiile din toată țara, odată cu pandemia a apărut o serie de oportunități pentru accelerarea procesului de digitalizare a serviciilor publice. Spre exemplu, în acest moment Primăria Cluj-Napoca pune la dispoziția clujenilor peste 200 de proceduri online, dintre care amintesc procedura de comunicare online prin videoconferință - între cetățean și funcționarul din primărie - numită Tichetul Albastru. Totodată, anul acesta orașul nostru și-a reconfirmat poziția de hub european al inovării, fiind printre finalistele iCapital 2020 (Capitala Europeană a Inovării).

 

 

FB IMG 1609220455584 01 copy 1200x800

 

 

Vom continua să accelerăm procesul de digitalizare a administrației publice locale și să creștem calitatea vieții cetățenilor din orașul nostru după modelul european <<Verde.Digital.Rezilient>> prin proiecte majore, pe toate palierele de dezvoltare. De asemenea, susținem în continuare colaborarea între sectorul public, sectorul universitar, ONG, mediul privat și cetățeni, astfel încât ecosistemul local de inovare să poată face tranziția de la <<Fabricat în Cluj-Napoca>> la<<Inventat în Cluj-Napoca>>".

 

 

 

 FB IMG 1609220444404 01 copy 1200x800

 

 

Mai multe informații despre Smart City Industry Awards găsiți la adresa de Internet https://scia.ro/

 


Înregistrarea evenimentului online poate fi urmărită accesând link-ul 
https://www.facebook.com/460122701044412/videos/1196907200825131/   (Sursa foto + text: Pagina Facebook Oficiala a Primarului Emil Boc) 

 

Acest website foloseste cookies pentru imbunatatirea paginii web si a serviciilor asociate. Prin continuarea navigarii pe acest website, sunteti de acord cu politica noastra privind folosirea de cookies.
Detalii Accept Refuz